Verkkotunnus kaupan päälle

Tilaa kotisivut Kotisivukone-palvelusta ja saat kotisivuillesi .com- tai .net-loppuisen osoitteen kaupan päälle.

Lue lisää »

Verkkokauppa helposti pystyyn

Verkkokaupparatkaisullamme tuot yrityksesi tuotteet helposti nettiin.

Lue lisää »

Kotisivukone-palvelun Avaimet käteen -paketti:

Riskitön. Sitoudut maksamaan vasta nähtyäsi lopulliset kotisivut.

Luotettava. Toteutamme kaikki Avaimet käteen -paketit laadukkaan kotimaisen Kotisivukone-palvelun avulla.

Helppo. Kotisivut ovat heti käyttövalmiit ja ylläpito hoituu helposti Kotisivukone-palvelun kautta.

Nopea. Sivut toteutetaan kahdessa viikossa.

Edullinen. Saat kotisivut käyttövalmiina ennennäkemättömän edullisesti.

Aloita pelaaminen

Lisää yrityksesi näkyvyyttä ja paranna löydettävyyttä luomalla näyttävät ja toimivat kotisivut Kotisivukone-palvelun avulla.

Helppo käyttää. Tarvitset vain tietokoneen ja internet-yhteyden.

Edullinen. Saat kotisivut ennennäkemättömän edullisesti.

Kotimainen. Saat palvelua suomeksi.

Nopea. Alkuun pääset alle kymmenessä minuutissa.

Kysy lisää Avaimet käteen -paketeista!

Soita meille, niin saat lisätietoa ja voit samalla tilata palvelun:

020 766 9591

tai jätä meille soittopyyntö.

Avaa kotisivut nyt, koska:

  • Voit kokeilla palvelua kaksi viikkoa ilmaiseksi ja täysin sitoumuksetta

  • Sinua palvelee ammattitaitoinen ja suomenkielinen asiakaspalvelu

  • Kotisivukone-palvelulla on tuhansia tyytyväisiä käyttäjiä kaikilta toimialoilta

  • Saat ilmaisen .com tai .net -verkkotunnuksen 12 kuukauden kotisivutilaukseen

  • Saat tilauksen yhteydessä ilmaisen
    75 € arvoisen tutustumistarjouksen Google AdWords hakukonemainontaan

Kotisivukoneen uusi tapa luoda sisältösivuja

Maanantai 27.6.2011 - Tiina Rönnberg


Kotisivukone on julkistanut uuden entistäkin helpomman tavan luoda kotisivujen sisältösivuja. Komponenttien avulla saat asemoitua kotisivuillesi helpommin kuvia ja tekstiä. Myös esimerkiksi GoogleMaps -kartan ja YouTube -videoiden lisääminen onnistuu kätevästi komponenttien avulla.

Erilaisia sisältökomponentteja löytyy alalaidan valikosta ja niiden lisäys onnistuu helposti raahaamalla. Tartut vain hiirellä haluamaasi komponenttiin ja vedät sen paikalleen. Kuvien lisäyskin onnistuu yhtä vaivattomasti vetämällä kuva joko oletuskuvan päälle tai tekstikappaleen sisään. Olemme lisänneet Tiedostoselaimeen valmiiksi myös useita kuvituskuvia vapaaseen käyttöösi.

 

Näin saat rakennettua uuden komponenttisivun:

1. Luo uusi sisältösivu valitsemalla yläreunan “Sivujen hallinta” –välilehdeltä  ”Uusi sisältösivu”.

2. Valitse joku valmiista sivupohjista tai valitse tyhjä sivu, jolloin voit valita sivuille itse haluamasi komponentit haluamaasi järjestykseen.

3. Kirjoita sivulle nimi. Komponenttisivuille tulee automaattisesti selkokieliset nimet, sivun nimi toimii siis sivun osoitteena ja kertoo selkeästi mitä sivu sisältää, esim. www.yritys.com/yhteystiedot.
Valitse sivun linkitys ja paino Luo sivu-painiketta.

4. Komponentit -välilehdeltä voit lisätä sivullesi uusia sisältökomponentteja. Raahaa komponentti sivulle hiiren vasenta näppäintä pohjassa pitäen. Löydät lisää komponentteja klikkaamalla komponenttivalikon reunoissa olevista nuolista. Voit  muuttaa komponenttien järjestystä raahaamalla niitä hiiren nappi pohjassa nuoli-ikonin  kohdalta. Komponentin saat poistettua klikkaamalla punaista ruksia.

5. Komponenttien tekstiä pääsee muokkaamaan tuplaklikkaamalla. Käytössäni on kevyet tekstin muotoiluun vaadittavat työkalut, kuten lihavointi, kursivointi, alleviivaus ja erilaiset listaukset.

6. Kuvat -välilehdellä näet kuvat, jotka löytyvät tiedostoselaimestasi. Raahaa kuva joko vanhan kuvan päälle tai tekstikappaleen sisään. Oikeasta alalaidasta pääset käyttämään tiedostoselainta ja löydät sieltä myös kohdan ”Yleiset kuvapankkikuvat” jonne olemme lisänneet valmiiksi useita kuvituskuvia vapaaseen käyttöösi.

7. Komponenttien asetuksiin pääsee käsiksi, kun vie hiiren sivulle raahatun komponentin päälle ja klikkaa vasempaan yläkulmaan ilmestynyttä Asetukset -tekstiä. Asetuksista pääsee muokkaamaan komponentista riippuen esim. tekstien ja kuvien tasausta, kartan osoitetta ja YouTube-videon osoitetta.

8. Muista lopuksi tallentaa tekemäsi muutokset sivu oikean alareunan "Tallenna" –painikkeesta.

 

» Lisää ohjeita komponenttisivun rakentamiseen löydät Kotisivukoneen ohjesivulta

Tervetuloa kokeilemaan Kotisivukoneen uusia komponenttisivuja!

 

Avainsanat: sisältö, rakenne, ulkoasu, kartta, video, youtube, komponenttisivu


Kommentit

15.7.2011 21:42  Tiina / Kotisivukone

Hei Päivi, jos vain jaksat niin laitathan palautetta ongelmistasi asiakaspalvelumme kautta tai lomakkeella:
http://www.kotisivukone.fi/lomake.html?id=23
Selkokielisten osoitteiden luominen onnistuu myös perinteisellä tavalla sisältökansioiden avulla. Lisää tietoa niiden luomisesta löydät esimerkiksi täältä:
http://kotisivukoulu.fi/blogi/2010/06/04/36

27.6.2011 16:30  Annika Hohenthal

Kuvien ja tekstien lisäys tosi helppoa ja nopeaa! <3

27.6.2011 17:29  Pyry Pouta

No ei kyllä näin äkkiseltään kovin hyvältä muutokselta vaikuttanut. Erittäin epäselvä ja sekava. Paljon on parantamisen varaa.

28.6.2011 19:56  Katri Sarmavuori

Pitäisikö tämän toimia myös Safarilla? Äsken ei tuntunut toimivan.

29.6.2011 10:20  Tiina / Kotisivukone

Palautetta uudesta sisältösivueditorista voi lähettää lomakkeella:
http://www.kotisivukone.fi/lomake.html?id=23
Otamme mielellämme palautetta vastaan, sillä kyse on kuitenkin isosta uudistuksesta ja uskomme, että se helpottaa monen nykyisen ja tulevan Kotisivukone -käyttäjän työtä!

30.6.2011 11:51  Anu

Siis paljon monimutkaisempaa...
Herjaa jatkuvasti, käskee tallentamaan,
vaikka on tallennettu, ei anna muokata yms...
Nyt täytyy sanoa et ekaa kertaa useaan vuoteen tietsikka lentää ikkunasta pian
ulos ja kotisivuohjelma lähtee pian vaihtoon,
jos homma ei selkeydy tosi pian !!! Grrh !!!

30.6.2011 15:26  Tiina / Kotisivukone

Ominaisuutta hiotaan ja kehitetään jatkuvasti, joten kehitysideoita ja palautetta ongelmista otetaan vastaan sekä aiemmin mainitulla lomakkeella että asiakaspalvelumme kautta, http://www.kotisivukone.fi/asiakaspalvelu/.
Myös vanha tekstieditori on käytössä uusia sisältösivuja tehdessä mikäli sisältösivueditori ja komponentit tuntuvat vielä monimutkaisilta.

30.6.2011 15:26  Maria Ärje

Erittäin ikävää että kotisivu alkaa menemään kohti kännykkäteollisuuden tyyliä. = liian paljon kaikkea ja taas liian paljon hipaisuja. Tämä hipaisuyhteiskunta unohtaa tyystin sen, että me olemme ihmiskunta, jonka täytyy ehtiä hipaista myös toista ihmistä konkreettisesti hyvällä! Entinen systeemi oli nopea ja yksinkertainen.
Älkää hyvät ihmiset ottako mallia kännykkäteollisuudesta joka on jo narsistinen teollisuus, ja joka vieraannuttaa ihmisen toisesta ihmisestä. Luo vain illuusio maailman.
Olen todella pettynyt!
Terv.,
Maria

4.7.2011 12:33  Päivi

Mielestäni keskustelu "hipaisuyhteiskunnasta" tai teollisuuden narsistisuudesta ei kuulu tänne lainkaan, vaan tekninen toimivuus.
Itse yritin eilen epätoivoisesti luoda uuden mallista sivua siinä onnistumatta. Tallenteluista huolimatta muutokset usein poistuivat itsestään. Ainoaksi vaihtoehdoksi jäi siis luoda perinteinen kotisivu vaikka en sitä halunnutkaan mm. siksi, että uuden mallisissta sivuissa saisi sivun nimeksi esim. /ajankohtaista sen sijaan, että nyt siinä lukee /6. Kun on yrityksen sivuista kyse niin olisi hyvä, että niistä saisi tehtyä kaikin puolin asialliset sivun osoitetta myöten.

25.9.2011 23:53  Internet Markkinointi J2 Media

Todellakin, erinomaisia parannuksia. Käyttäjäkunta kiittää!

29.11.2011 12:10  Veikkaus

Hyviä parannuksia. Kiitos kiitos.

26.12.2011 17:46  Make

Jos komponenttisivu on jossain kansiossa, niin sitä ei voi linkittää. Jos se taas on päätasolla, niin se onnistuu! Joudun siis nyt tekemään ko sivun kokonaan uusiksi, hienosti testattu ts ei taida olla testattu ollenkaan!.

2.1.2012 15:26  Tiina / Kotisivukone

Hei Make, mainitsemasi ongelma on huomattu ja saamme sen korjattua toivottavasti jo seuraavassa päivityksessämme.
Kunnes kansion alla olevan komponenttisivun linkitys helpottuu voi linkityksen tehdä kirjoittamalla ko. komponettisivun osoitteen Lisää linkki -ikkunan kohtaan URL.

6.2.2012 10:22  Milja

Voiko Etusivun tehdä uudella sisältöeditorilla?
En ainakaan vielä ole onnistunut :-(

31.3.2012 19:55  Nestori M.

Hei!

Kaipaan ohjetta, miten kuvakomponenttiin voi linkittää tiedoston, jonka olen jo ladannut kotisivukoneen palvelimille? Kuvia on helppo raahata paikoilleen, mutten millään muista polkua tiedostoihin, kun mitään selausvaihtoehtoa ei ilmesty.

24.4.2012 12:06  Tiina / Kotisivukone

Hei Milja,
ohjeet etusivun tekemiseen komponenttisivuna löydät täältä:
http://www.kotisivukone.fi/blogi/2012/03/08/66


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: